Teksti suurusReavahe suurusKontrastsus


Taasta algseaded

112 - ennetussõnumid

  • Eestis on üks hädaabinumber 112 kiirabi, päästjate ja politsei kutsumiseks

Helista hädaabinumbrile 112 kiirabi, päästjate ja politsei kutsumiseks, kui kellegi elu, tervis, vara või keskkond on ohus või on alust arvata, et midagi sellist on juhtumas.

Kui näed abivajajat, helista 112! Kui kahtled, kas tegemist on hädaolukorraga, on alati parem valida 112 kui jätta see tegemata.

Helista hädaabinumbrile 112 ainult siis, kui on vaja kiiret abi! Mittekiireloomulise info või nõuannete saamiseks on olemas valdkondlikud infotelefonid.

  • 112 kõnele vastab Häirekeskuse päästekorraldaja

Kui helistad hädaabinumbrile 112, siis vastab Häirekeskuse päästekorraldaja ning sa kuuled telefonist: „Häirekeskus, tere, mis juhtus?“

  • Helistades hädaabinumbrile 112, ütle kõigepealt, MIS JUHTUS.

Helistades hädaabinumbrile 112, ütle kohe kõigepealt põhiline põhjus, miks sa valisid 112. Kui on tulekahju, siis ütlegi esimese infona – „Tulekahju“. Kui kukkusid ja jalg on katki, siis ütlegi esimese infona „Jalg katki“. Päästekorraldaja hakkab sellest esimesest infost lähtuvalt küsima lisaküsimusi, et selgitada välja, millist abi ja kui kiiresti on sündmuskohale vaja saata. Nendele küsimustele vastamine ei pikenda abi väljasaatmist.

  • Häirekeskus positsioneerib helistaja asukoha ehk näeb asukohta digikaardil

Häirekeskus näeb helistaja asukohta arvutiekraanil. Kui helistad lauatelefonilt, siis näeme helistaja asukohta aadressi täpsusega. Kui helistad mobiiltelefonilt, siis sõltub asukoha täpsus mobiilimastide tihedusest antud piirkonnas. Seetõttu tuleb endiselt öelda täpsustavat infot sündmuskoha asukoha kohta. Kui tead sündmuskoha GPS koordinaate, siis palun ütle need päästekorraldajale.  

  • Ütle sündmuse asukoha kohta täpsustavat infot

Võimalusel helista 112-le lauatelefonilt, siis näeb Häirekeskus kohe täpselt asukoha aadressi digikaardil.

Kui helistad 112-le mobiiltelefonilt, ütle oma täpne aadress. Kui asud hajaasustusega piirkonnas, ütle maakatastris registreeritud ametlik talu nimi. Vajadusel kirjelda asukohta, nimeta lähedalasuvaid objekte, kirjelda kohalejõudmise teekonda. Võimalusel anna GPS-koordinaadid.

Telefonid
Päästeala infotelefon
1524
Kohalike omavalitsuste abitelefon
1345
Keskkonnainfo telefon
1313
Maanteeinfo telefon
1510